Jakob Lindberg.
F Gustaf Carlsson.
Född 1848-12-18 i Tingsås (G). Död 1880-11-19 i Ekelund, Kalvsvik (G) [1] . Arbetskarl
FF Carl Johannesson.
Född 1818-10-06 i Ulfsryd Skåttag, Tingsås (G) [2] . Död 1869-04-13 i Fyrnan, Urshult (G).
FFF Johannes Jonsson.
Född 1774-04-22 i Kornalycke, Tingsås (G) [3] .
FFFF Jöns Jönsson.
FFFM Botild Haraldsdotter.
Född 1743-03-12 i Knällsberg, Tingsås (G).
FFM Ingrid Andersdotter.
Född 1781-02-08 i Ulfsryd Skåttag, Tingsås (G) [4] .
FFMF Anders Hindricksson.
Född [5] .
FFMM Ingrid Carlsdotter.
Född 1743.
FM Ingrid Catrina Svensdotter.
Född 1821-07-01 i Törnamåla qvarn, Tingsås (G) [6] . Död 1896-03-12 i Tingsås (G) [7] .
FMF Sven Olofsson.
Född 1778-07-18 i Törnamåla qvarn, Tingsås (G) [8] . Död 1863 i Tingsås (G) [7] .
FMFF Olof Månsson.
Född 1747. Död 1835 i Tingsås (G) [7] .
FMFM Ingrid Svensdotter.
Född 1741-05-14 i Törnamåla qvarn, Tingsås (G) [9] . Död 1794 i Tingsås (G) [7] .
FMM Helena Christophersdotter - Lindström.
Född 1779-03-19 i Mårdslycke, Tingsås (G) [10] . Död 1852-01-12 i Tingsås (G) [7] .
FMMF Christopher Persson - Lindström.
Född 1756-06-18 i Gransås, Älmeboda (G) [11] . Död 1833-06-04 i Mårdslycke, Tingsås (G) [12] .
FMMM Gertrud Ingeborg Pehrsdotter.
Född 1749-12-03 [11] . Död 1830-01-14 i Mårdslycke, Tingsås (G) [7] .
 Johanna (Hanna) Kristina Rydström 1850-1912
M Johanna (Hanna) Kristina Rydström.
Född 1850-09-25 i Tingsås (G) [13] . Död 1912-03-25 i Kalvsvik (G) [14] . Jordemor - Distriktsbarnmorska
MF Anders Henry Rydström Roth.
Född 1826-07-12 i Torpet Mörkadal, Linneryd (G) [15] . Död 1902-06-12 i Karlskrona (K) [16] . Husar
MFF Daniel (David) Roth Andersson.
Född 1788-04-09 i Bastanäs, Linneryd (G) [17] . Död 1871-01-04 i Qvarnbrånen u Rolsmo, Linneryd (G) [18] . Soldat Gratialist
MFFF Anders Rehn Persson.
Född 1740 [7] . Död 1816-07-03 i Rolsmo Soldat Torp, Linneryd (G) [19] .
MFFM Kjerstin Nilsdotter.
Född 1747 [7] . Död 1803-04-08 i Bastanäs Söreg, Linneryd (G) [20] .
MFM Maria Kristina (Maja Stina) Rot Andersson.
Född 1785-12-11 i Bastanäs soldattorp, Linneryd (G) [21] . Död 1867-06-18 i Rolsmo Söreg Fol 261, Linneryd (G) [22] .
MFMF Gumme Johansson Flink.
Född 1755-10-17. Död 1819-11-01 i Gylgahult Norregården, Linneryd (G) [23] . Soldat
MFMM Lena Helena Jönsdotter.
Född Troligen 1756 [21] . Död 1818.
MM Lena Caissa (Kajsa) Petersdotter.
Född 1820-09-29 i Korsanäs, Ljuder (G) [24] . Död 1881-01-31 i Ebbalycke Husartorp, Tingsås (G) [25] .
MMF Peter Andersson.
Född 1784-02-24 i Skogsryd Östregd, Linneryd (G) [26] . Död 1830. Sockenskräddare
MMFF Anders Ericsson.
Född 1744.
MMFM Märta Månsdotter.
Född omkring 1752 [27] .
MMM Kristina (Stina) Gummesdotter.
Född 1782-09-26 i Tjugosjö, Ljuder (G) [28] .
MMMF Gudmund Jönsson (Jonsson).
MMMM Elisabeth Håkansdotter.
Född i Vitahult, Linneryd (G) [29] .

Levnadsbeskrivning

Fosterson enl anteckningar vid bouppteckningen 1881 i Kinnevalds härad FII volym 31 sid 1319 år 1881

 
 

Källor

  1. Kron, Kalvsvik, HFL 1891-1899 AI:19 sid 375
  2. KGF databas postnr 315091
  3. KGF databas födda postnr 310541
  4. KGF databas födda postnr 312760
  5. KGF databas postnr 312760
  6. Tingsås C:4 5/14 sid 416 och KGB födda 315284
  7. Hallsveden Anita
  8. Tingsås C:4 1/14 sid 61 och KGF födda nr 311480
  9. Tingsås C:2 3/3 sid 195
  10. Tingsås C:4 1/14 sid 70 och KGF födda 312748
  11. Tingsås AI:2 1/7 sid 13
  12. Christer Gustafsson
  13. KGF databas post 439401 post nr 574 Genline 234.34.55800
  14. Bouppteckning Kinnevalds Härad serie FII volym 42 sid 957
  15. KGF databas postnr 16537
  16. Haallsved Anita
  17. KGF databas födda postnr 13591
  18. KGF:s databas döda post nr 211658
  19. KGF:s databas döda post nr 45557
  20. KGF:s databas döda post nr 43953
  21. KGF databas födda postnr 13682
  22. KGF:s databas döda post nr 211338
  23. KGF:s databas döda post nr 46048
  24. KGF databas postnr 7595 och 1495 Gid 446.20.91400
  25. KGF:s databas döda post nr 181290
  26. KGF databas postnr 7595,1495, 13353
  27. KGF databas postnr 13353
  28. Ljuder C:4 Födda sid 114 Genline 446.20.78800
  29. Conny Johansson