Född 1817-05-30 i Örkelljunga (L) [1] .

Sisela Nilsdotter.
Född 1817-05-30 i Örkelljunga (L) [1] .
F Nils Kjellsson.
Född 1767-01-30 i Örahult nr 1, Oderljunga (L) [2] . Död 1847-08-31 i Örahult nr 3 3/16, Oderljunga (L) [3] . Rusthållare
FF Kjell Svensson.
Född 1735-06-30 i Örahult nr 1, Oderljunga (L) [4] . Död 1814-02-22 i Oderljunga (L). Rusthållare
FFF Sven Kjellsson.
Född 1681-08-21 i Örahult nr 1, Oderljunga (L) [5] . Död 1743-11-07 i Örahult nr 1, Oderljunga (L).
FFFF Kjell Svensson.
Född omkring 1643 i Örahult nr 1, Oderljunga (L). Död 1725-08-14 i Örahult nr 1, Oderljunga (L) [6] . Bonde i Örahult
FFFM Olu .
Född omkring 1650. Död 1714-03.. i Örahult nr 1, Oderljunga (L) [7] .
FFM Malfred Olufsdotter.
Född 1703-11-18 i Skräddarebygget, Oderljunga (L) [8] .
FFMF Oluf Andersson.
FFMM Elsa Turesdotter.
FM Karina Andersdotter.
Född 1740-11-29 i Örahult (L), Oderljunga (L). Död Hon dog"af werk" 1810-06-10 i Örahult nr 1, Oderljunga (L) [9] .
FMF Anders' Nilsson.
 
 
FMM Elsa Larsdotter.
Född i Trelleborg (M). Död i Santaquin, Utah, USA.
FMMF Jens Jensen Fröjd.
FMMM Hanna Hansson.
Född i Kropp (M). Död i Santaquin, Utah, USA.
M Sissela Broddesdotter.
Född 1777 i Oderljunga (L) [10] . Död 1829-04-20 i Örahult nr 1, Oderljunga (L) [11] .
MF Brodde Pålsson.
Född 1738-03-10 i Oderljunga (L) [10] . Död 1807-03-17 i Oderljunga (L) [10] . Rusthållare
MFF Pål Broddesson.
Född 1697-09-01 i Oderljunga (L) [10] . Död 1750-09-11 i Oderljunga (L) [10] .
MFFF Brodde Pålsson.
Född 1665 [10] . Död 1735-08-24 i Oderljunga (L) [10] .
MFFM Olu Persdotter.
Född 1667 [12] . Död 1732-05-28 i Oderljunga (L) [10] .
MFM Lusse Jonsdotter.
Född 1709 i Röke (L). Död 1775.
MFMF Jon Tårstensson.
Född 1678. Död 1744-01-01 i Övre Galthult, Röke (L).
MFMM Bengta Pärsdotter.
Född 1686 i Perstorp (L) [13] . Död 1710-05-08 i Röke (L) [13] .
MM Hanna Persdotter.
Född 1743-12-28 i Månstorp, Oderljunga (L) [10] . Död 1810-11-07 i Oderljunga (L) [10] .
MMF Per Brodde Nilsson.
Född 1716-11-01 i Månstorp nr 2 (L), Oderljunga (L). Död 1783 i Månstorp, Oderljunga (L) [6] . Bonde i Månstorp
MMFF Nils Persson.
Född 1679 i Månstorp, Oderljunga (L). Död 1744-02-14 i Månstorp, Oderljunga (L) [14] .
MMFM Johanna (Hanna) Assersdotter.
Född 1687-03-06 i Månstorp, Oderljunga (L) [6] . Död 1741-02-03 i Oderljunga (L) [15] .
MMM Lusse Olufsdotter.
Född 1706-12-10 i Dalshult, Oderljunga (L). Död 1782 i Övre Månstorp, Oderljunga (L).
MMMF Oluf (Per Bors i Dalshult) Henriksson.
MMMM Tyre Tykesdotter.
Född 1669. Död 1731.

Levnadsbeskrivning

Född 1817-05-30 i Örkelljunga (L) [1] .

 
 

Källor

  1. Kristina Söderberg
  2. Oderljunga C1 SO 6619 8/8 sid 204 nr genline 1688.1.106100
  3. Oderljunga AI:3 SO6245 2/9 sid 42
  4. Oderljunga C1 SO6619 5/8 nr 16 sid 113
  5. Oderljunga C1 SO6619 1/8 nr 12 år 1681
  6. Niklas Hertzman
  7. R O 13:VIII:160
  8. Oderljunga C:1 SO 6619 1/8 sid 15 nr 30
  9. Werk
  10. Nilsson Stina
  11. Oderljunga C4 SO 6621 9/10 nr 8 1824
  12. Håkansson Karin Bärnstensg 58 C 253 61 Helsingborg
  13. Bengt Bjarneklint
  14. www.Schmidt-family.biz
  15. SSN 1975-MN-006679